Poważnie, naukowo ale z pasją. Spotkanie z Gościem UTW w Golczewie.

11 Listopada bieżącego roku przypada 93 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym ważnym dla nas wszystkich wydarzeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Golczewie postanowił zaprosić Pana dr hab. Tomasza Sikorskiego (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego) z wykładem pt. „Ojcowie niepodległości”.

Spotkanie miało miejsce 11 listopada o godzinie 11.30 w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Golczewie. Na wstępie Pani Janina Kołodzińska, prezes miejscowego UTW przedstawiła sylwetkę gościa. Pan dr hab. Tomasz Sikorski jest przedstawicielem młodego pokolenia polskich historyków, zajmujących się dziejami najnowszymi. Jest specjalistą w zakresie rodzimej myśli politycznej, autorem książek i artykułów poświęconych historii XIX i XX wieku oraz laureatem prestiżowego konkursu na książkę historyczną roku im. Oskara Haleckiego (edycja 2011 rok). Wykład połączony z prezentacją multimedialną i wystawą publikacji poświęconych problematyce walki o niepodległość i dziejom II Rzeczypospolitej zgromadził na sali kilkadziesiąt osób. Gość z Uniwersytetu Szczecińskiego w sposób przystępny i interesujący podzielił się refleksją nad historią przełomu XIX i XX wieku oraz tradycją świętowania 11 listopada. Wykład był niezwykle interesujący, co przyznali z dyskusji słuchacze, wypełniony nie tylko rzetelną interpretacją dziejów, wydarzeniami i faktami ale rozlicznymi ciekawostkami i dygresjami. Dr hab. Tomasz Sikorski opowiadał z pasją, interesująco, potrafił skracać dystans z słuchaczami. W ten sposób mieliśmy do czynienia nie z klasycznym wykładem akademickim, ale narracją żywą i ciekawą.

Po wykładzie odbyła się luźna dyskusja z gościem, który starał się wyjaśnić wszelkie problemy, uściślić niektóre fakty, przywołać anegdoty. W powszechnej opinii uczestników spotkania wykład był interesujący, a gość nie tylko interesującym uczonym, ale przede wszystkim pasjonatem dziejów ojczystych. Nie wykluczone, że już na wiosnę następnego roku będziemy mieli okazję ponownie przenieść się w tak nieodległą przecież przeszłość.

Janina Kołodzińska, prezes UTW w Golczewie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.